29 kasim 2010 kesk baskani sami evren in istifa etmesi nedir ?

29 kasim 2010 kesk baskani sami evren in istifa etmesi

 1. günün flaş gelişmesi.
  genel sekreter'e taciz iddiaları üzerine kesk başkanı sami evren istifa etti.
  kamu emekçileri sendikaları konfederasyonu (kesk) genel başkanı sami evren ve kesk hukuk, tis ve uluslararası ilişkiler sorumlusu abdullah gölpunar görevlerinden istifa etti.


  detay;
  kamu emekçileri sendikası’nda (kesk) taciz depremi yaşanıyor. sendikanın genel sekreteri emirali şimşek sendikada çalışan genç bir kadına tacizle suçlanmıştı. iddialar üzerine genel sekreter'in istifasını isteyen yönetim, bu konuda bir sonuç alamayınca sami evren ve abdullah gölunar istifa kararı aldı.

  istifa eden isimler şu açıklamayla istifa kararlarını kamuoyuyla paylaştı:

  türkiyeli kamu emekçilerinin onurlu mücadelelerinin sonucu olan kesk, toplumsal mücadeleler tarihinin birikiminden gelen tüm değerlerin savunucusudur. bu değerler kesk'in mücadelesinin bütününü oluşturur. örgütlü mücadelemizin güç aldığı temel değerlerden biri de erkek egemenliği karşıtı duruşumuzda ifadesini bulur. örgütsel yapısı içinde kadın sekreterliği oluşturarak bu konudaki hassasiyetinin kurumsal karşılığını yaratmış olan kesk'in, uğrunda mücadele ettiği değerleri kendi içinde de yaşatma gerekliliği tartışma götürmez bir gerçektir.

  kesk'te taciz iddialari
  bir süredir kamuoyunda "kesk'te taciz" başlığı altında dile getirilen iddialar, bu değerlerle asla bağdaşmayacak bir durum yaratmaktadır. kesk'in yarattığı ve sahiplendiği değerler bütünü içinde, bu tip iddialar karşısında kadının beyanını esas alan çözümler üretilmesi hem kadın mücadelelerinin birikiminin hem de kesk'in kongre kararlarının gereğidir.

  genel sekreter'in istifasi istendi ama
  bu iddialar kesk myk'sına ulaştığı günden bu yana, sorunun, kadın mücadelesinin birikimleri ve kesk'in kararları doğrultusunda çözülmesi için çaba sarfettik. taciz iddiasının muhatabı olan kesk genel sekreteri'nin istifasını da içeren önerimiz kesk myk'sında karşılık bulmadı ve myk'nın geri kalan kısmı tarafından reddedildi. myk içinde karşılaştığımız bu direnç nedeniyle kesk'e ve mücadele değerlerimize yakışan bir çözüm üretemedik. bu çözümsüzlük kesk'in, yani türkiye'de toplumsal muhalefetin en önemli bileşenlerinden birinin, türkiye'nin geçtiği bu kritik aşamada hareketsiz kalmasına neden oldu.

  burada özetlediğimiz süreç nedeniyle, kesk'teki görevlerimizden istifa ettiğimizi kamuoyuna duyururuz. bu tutumumuz, bedellerle yarattığımız kesk değerlerinin yaşam bulması için, örgütsel ve ahlaki sorumluluğumuzun zorunlu sonucudur. *
  (29/11/2010 16:54, derya kuzusu)
  Facebook'ta paylaş