baris surecini hep beraber desteklemeliyiz nedir ?

baris surecini hep beraber desteklemeliyiz

 1. kemal kılıçdaroğlu'nun açıklaması.
  kılıçdaroğlu, kadınların da çözüm sürecine destek vermesi gerektiğini söylemiş, 'barış bu toplumun ortak talebidir. sadece sayın erdoğan’ın talebi değil. barışı hep beraber desteklemek zorundayız.' demiştir.


  chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu, 8 mart dünya kadınlar günü dolayısıyla beşiktaş'ta bir otelde bir grup kadın ile buluştu. burada kadınlarla kahvaltılı toplantıya katılan kılıçdaroğlu, onların sorunlarını dinledi. kılıçdaroğlu, programda yaptığı konuşmada kadına yönelik şiddeti haklı kılacak hiçbir gerekçenin olmadığını söyledi. kişiliği gelişmemiş insanların bu şiddete yöneldiğini dile getiren kılıçdaroğlu, “kadına yönelik şiddet konusunda daha fazla toplumsal duruş sergilenmesi lazım. bir erkek kadına yönelik şiddeti hangi gerekçe ile uygular? bunun akılla mantıkla bağdaşır hiçbir tarafı yok. kişilik zafiyeti olan kişiliği gelişmemiş erkeklerin yaptığı bir uygulamadır bu. kaba bir uygulamadır bu. ne inanç açısından ne entelektüel birikim açısından kadına şiddeti haklı kılacak hiçbir gerekçe olamaz.” dedi.

  program sonunda gazetecilerin sorularını cevaplandıran kılıçdaroğlu, başbakan erdoğan’ın kadınların çözüm sürecine ilişkin katkı vermesi gerektiğine yönelik sözlerini de değerlendirdi. kadınların bu sürece katkı vermesi gerektiğini ifade eden kılıçdaroğlu, “elbette ki barış sürecine katkı vermeliler. hangi anne çocuğunun ölmesini ister? barış bu toplumun ortak talebidir. sadece sayın erdoğan’ın talebi değil. barışı hep beraber desteklemek zorundayız. bütün sorun şu; süreç kendi içinde sağlıklı, toplumsal uzlaşmanın sağlandığı, toplumun kabul ettiği bir süreç olacak mı olmayacak mı? toplumun kaygısı var. bu kaygıların giderilmesi gerekiyor. annelere elbette büyük görevler düşüyor. anneler erdoğan, barış dedi diye barış demiyorlar. öteden beri barış diyorlar anneler. öteden beri huzur olsun diyor anneler. ama onların sesine hep kulak tıkandı. onların sesi yeteri kadar değerlendirilmedi. “ diye konuştu.

  suriye’ye giden chp’li heyet hakkında da konuşan kılıçdaroğlu, “suriye konusunda bizim milletvekili arkadaşlarımızın oraya niçin gittiklerini bütün dünya biliyor ama recep tayyip erdoğan bilmiyor. kadumi’nin ailesine bir sorsun bakalım. biz suriye muhalefeti ile de görüşüyoruz. biz suriye’ye barışın huzurun gelmesini istiyoruz. muhalefette esed ile görüşeceğini söylüyor. orada barışın gelmesini istiyoruz. o nedenle muhalefetle de iktidar kanadı ile de görüşürüz. bu istismar edilecek bir alan değildir. biz türkiye’nin çıkarları için oradayız. ortadoğu’da barış için oradayız. eskiden olduğu gibi suriye ile aramızın düzelmesi için oradayız. iki ülkedeki akrabaların birbirine düşman değil dost olması için oradayız.” ifadelerini kullandı.

  çözüm sürecinde yaşadıkları kaygıyı da anlatan kılıçdaroğlu sözlerini şöyle bitirdi: “türkiye cumhuriyeti bir hukuk devletidir. eğer biz hukuk devleti isek bütün kuralların hukuk çerçevesinde yürütülmesi lazım. hukukun dışına çıktığınız zaman süreci gayrimeşru bir alanın içine sokmuş olursunuz. siz batıda da doğuda da kendinizi anlatamazsınız. devlet bütün sorunları hukuk içinde çözmek zorundadır. temel kaygımız bu. bu kaygıyı da aktardık.”

  cumhurbaşkanı gül ile yaptığı görüşmenin içeriği sorulması üzerine kılıçdaroğlu, görüşme konusunda ayrıntı vermedi.
  (8/3/2013 14:02, crackbrain)
  Facebook'ta paylaş