gel de cik isin icinden nedir ?

gel de cik isin icinden

 1. içinden çıkılmazlarda isek, deriz de yine de çıkamayız işin içinden.

  (bkz: battıkça batmak)
  (12/1/2009 17:05, yoroz)
  Facebook'ta paylaş

 2. radikal gazetesinin güne ait manşeti.

  erzincan il jandarma istihbarat şube müdürü nedim ertan, müdür yardımcısı ersin ergut ve aynı birimden osman esirger'in ergenekon kapsamında tutuklanması, "kentte jandarmanın bilgilendirmesi ve katılımıyla yapılan ismailağa cemaatine yönelik operasyonun intikamı mı alınıyor?" kuşkularını akla getirdi. kuşku doğuran bağlantılar şöyle: soruşturmayı açan erzincan cumhuriyet başsavcısı ilhan cihaner'e üç soruşturma açıldı ve cihaner'in dinlendiği ortaya çıktı. dosya, erzurum özel yetkili ağır ceza savcısı osman şanal tarafından, ismailağa'nın 'silahlı örgüt' olduğu ihbarı doğrultusunda zorla alındı. ancak şanal, iddianamesinde, dosyayı almaya gerekçe saydığı 'silahlı örgüt' iddiasına yer vermedi. bu arada akp yanlısı basın, 'irticayla mücadele eylem planı' adı verilen çalışmanın erzincan'da savcı ilhan cihaner ve jandarmalarca yürürlüğe konulduğunu yazdı.
  son hamle, erzurum özel yetkili ağır ceza savcısı osman şanal'dan geldi. osman şanal, soruşturmanın bilgisini verip operasyonu yapan üç jandarmayı ergenekon kapsamında tutukladı. akılları kurcalayan ikinci soru şu: "sıra, savcı ilhan cihaner'de mi?"
  ergenekon'un erzurum ayağı olduğu öne sürülen operasyon kapsamında 20 kasım'da erzincan il jandarma komutanlığı istihbarat şube müdür yardımcısı üsteğmen ersin ergut ve bu birimde görevli astsubay orhan esirger, 28 kasım'da ise istihbarat şube müdürü binbaşı nedim ertan tutuklandı. operasyonu, 18 kasım'da kente gelen gelen erzurum özel yetkili ağır ceza savcısı osman şanal yürüttü.
  şanal'ın adı, ismailağa cemaati'ne soruşturma yürüten erzincan cumhuriyet savcısı ilhan cihaner'le tutuştuğu 'yetki' kavgasıyla duyulmuştu. o kavga şöyleydi:

  istihbarat jandarmadan geldi
  ismailağa cemaati soruşturması erzincan cumhuriyet başsavcısı ilhan cihaner tarafından, il jandarma istihbaratından gelen bilgi notu doğrultusunda 2 kasım 2007'de başlatıldı. iddiaya göre, cemaate bağlı medine vakfı'nın kentte ve bazı ilçelerdeki evlerinde çocuklara yatılı dini eğitim veriliyordu. hemen dinleme kararı alındı. takipte edinilen bilgilere göre, daha önce haklarındaki bir soruşturma kapsamında dernekler masasındaki bir görevli cemaati arayıp "önlem alın" diye haberdar etmiş, kimi polisler de 'yüzeysel arama' yapmıştı. bu bilgi üzerine dokuz kişi tutuklandı.
  cemaat çok sayıda kent ve ilçede açtığı çeşitli dernek ve vakıf bünyesinde kurs kurmuş, dini eğitimler veriyordu.

  o ihbarı kim yaptı?
  başsavcılık, 16 kentte operasyon yaparak cemaat lideri mahmut ustaosmanoğlu ile cüppeli ahmet diye bilinen ahmet mahmut ünlü'nün de aralarında bulunduğu 69 şüpheliyi gözaltına almaya hazırlanıyordu ki, özel yetkili erzurum cumhuriyet başsavcılığı devreye girdi.
  erzurum özel yetkili ağır ceza savcısı osman şanal, 2 mart 2009'da ulaşan, cemaatin silahlı olduğu ve anayasa'yı yıkmayı hedeflediği yönündeki ihbara dayanarak dosyanın yetki alanına girdiğini savundu. oysa erzurum savcısı ilhan cihaner'e göre, grup 'silahlı' değildi. 'ihbar' mektubu da muhtemelen dosyanın erzurum'a gönderilmesini isteyen şüphelilerce gönderilmişti. çünkü şüphelilerden mehmet turan, daha dosya erzurum özel yetkili savcılığı'nca istenmemişken, 10 mart 2009'da yaptığı görüşmede "dosya erzurum'a gidiyor" demiş ve bu görüşme kayda geçmişti.
  erzurum savcısı şanal, 5 mayıs'ta erzincan valiliği'ne gönderdiği yazıda, erzincan savcısı cihaner'in görevini kaldırdığını belirtip başsavcılığın emirlerine uyulmamasını istedi. cihaner ise 26 mayıs'ta valiliğe, şanal'ın bu yetkisinin bulunmadığını belirtti. ayrıca şanal'ı hâkimler savcılar yüksek kurulu'na şikâyet etti. adalet bakanlığı'ndan da şanal'ın soruşturulmasını istedi. ama dosya artık erzurum'da, yani şanal'daydı.

  ergenekon'dan soruşturma
  soruşturması elinden alınan, bir yandan fethullah gülen cemaati ile ilgili ayrı soruşturma yürüten ilhan cihaner için sıkıntılı günler başlamıştı. cihaner'e iki idari soruşturma açıldı. biri, ismailağa'ya ilişkin, diğeri 'hakaret' konuluydu. evraka göre cihaner, 3 aralık 2008'de hâkim ö.h. ile telefon konuşmasında 'hakaret' etmişti. böylece cihaner'in en az 3 aralık 2008'den beri üçüncü bir idari soruşturma kapsamında dinlenildiği ortaya çıktı. cihaner, neden dinlendiğini adalet bakanlığı'na sorarken, akp yanlısı basında 'ergenekon' kapsamında teknik takip yapıldığı yazıldı.
  bu arada taraf gazetesi 12 haziran'da, 'irticayla mücadele eylem planı' adlı ve albay dursun çiçek imzalı belgeyi yayımlandı. iddiaya göre, akp ve fethullah gülen cemaati yıpratılacaktı. çalkantı sürerken, akp yanlısı basın 'irticayla mücadele eylem planı'nın erzincan'da uygulandığını yazdı. yeni şafak'ın 20 temmuz'daki 'işte andıcın ilk uygulaması' ve 29 ekim'deki 'islak andıç erzincan'da uygulanmış' başlıklı haberleri erzincan'ı işaretliyordu.

  'kaos'un uygulayıcıları' iddiası
  ve geçen hafta... erzincan cumhuriyet savcısı ilhan cihaner'e ismailağa cemaatiyle ilgili verileri sağlayan üç jandarma görevlisi tutuklandı. akp yanlısı bugün gazetesinin 29 kasım'daki 'işte kaos planının ilk uygulayıcıları' başlıklı haberine göre, tutuklanan jandarma istihbarat şube müdürü nedim ertan'a yöneltilen beş suçlama şunlar: ergenekon'la organik ilişkiler kurmak, hayali delil ve istihbaratlarla erzincan'da ismailağa kapsamında 17 ayrı yere baskın yapılmasına ve 26 kişinin gözaltına alınmasına neden olmak, sahte bilgi ve belgelerle yargıyı yanlış yönlendirmek, yasadışı telefon dinlemek, 'irticayla mücadele eylem planı'nı erzincan'da 23 mart 2009'da uygulamaya sokmak...
  aynı habere göre, erzincan savcısı ilhan cihaner de soruşturmayı adalet bakanlığı'ndan gizlemekle suçlanıyor. cihaner'e yöneltiler diğer suçlamalarsa şunlar: yasa dışı telefon dinleme, kemah'ta ismailağa'ya bağlı medine vakfı'ndaki aramayı polise değil, jandarmaya yaptırmak...

  gizli tanık da teşhir edildi

  erzincan'daki şubat ayında gerçekleştirilen operasyonda ismailağa cemaatine mensup 29 kişi gözaltına alınmıştı.
  fotoğraf: dha

  erzincan savcısı ilhan cihaner'in 'görevsizlik kararı'na göre, ismailağa soruşturması çerçevesinde 235 şüpheli vardı. evrakta, cemaat lideri mahmut ustaosmanoğlu, 'cübbeli mahmut' lakaplı ahmet mahmut ünlü ve yeni şafak'ın sahibi ahmet albayrak, 'örgüt üyesi' sayılıyordu. istanbul büyükşehir belediye başkanı kadir topbaş ise 'örgüte yardım' ile suçlanıyordu. grubun 'silahlı örgüt' olduğu yönündeki ihbar doğrultusunda dosyaya el koyan erzurum özel yetkili ağır ceza savcısı osman şanal, iddianamesini 22 haziran'da bitirdi. fakat iddianamede, dosyayı almasına gerekçe gösterdiği 'silahlı örgüt' isnadına yer vermedi.
  üstelik 235 şüpheliyi 16 sanığa düşürdü. dokuzu tutuklu 16 sanık hakkında erzurum 2. ağır ceza mahkemesi'nde, 'anayasal düzeni kaldırmaya teşebbüs ve kanuna aykırı eğitim kurumu açma' suçlarından dava açıldı. ayrıca, ismailağa'yı deşifre eden tek gizli tanığın kimliği de "bu ifadeyi verdiğim anlaşılsa eşim beni öldürür" dediği halde iddianamede teşhir edildi.

  suçlar azaldı
  üstelik şanal, cihaner tarafından soruşturulan şu suçları da kapsam dışı bıraktı: "karapara aklama, sahte diploma hazırlama, cemaatin isteği doğrultusunda diyanet'in imam ataması, okul çağındaki çocukların okula gönderilmemesi, bunu engellemek isteyen meb görevlilerini pasifize etme, bazı polislerin suçları soruşturmadığı gibi şüphelileri haberdar etmesi, ibb'nin imara aykırı yapılaşmaya göz yumması, siyasi sebeplerle tayin ve işe yerleştirme, sahte seçmen kaydı, ihaleye fesat karıştırma, basın ilan kurumu'na ve iü'ye baskı, danıştay'daki davaya etki etmeye çalışma, belediye başkan adayları hakkında ses dosyası hazırlama, rüşvet, iki ayrı bakanla ticari çıkar için görüşme...

  bakanlık yanıt vermiyor
  ismailağa cemaatine yönelik soruşturmanın düğmesine basan ve fethullah gülen cemaatini soruşturan erzincan savcısı ilhan cihaner'in avukatı turgut kazan, müvekkilinin 'ergenekon' kapsamında soruşturulduğunu tahmin ettiklerini söylüyor. ancak kazan'ın başvurularına rağmen adalet bakanlığı, bilgi vermiyor.
  savcı ilhan cihaner, 1999'da idil savcısı iken 1989 yılında öldürülen üç kişiyle ilgili soruşturmayı itirafçı ibrahim babat'ın anlatımları doğrultusunda raftan indirip ilk jitem iddianamesini hazırlamıştı. cihaner sayesinde, ergenekon sanığı olan jitem kurucusu emekli albay arif doğan'ın ifadesi alınabilmişti. *
  (1/12/2009 10:57, vamp)
  Facebook'ta paylaş