hrant dink suikasti nde sok gelisme nedir ?

hrant dink suikasti nde sok gelisme

 1. hrant dink'in öldürüleceğinin çok önceden bilindiği gerçeğinin ortaya çıkmıştır. bundan daha şoke edici bir bilgi olabilir mi?


  ----- alinti -----
  trabzon'da, hrant dink cinayetinde ihmalleri olduğu gerekçesiyle yargılanan jandarma başçavuş şimşek ve uzman çavuş şahin, \"yasin hayal'in ermeni asıllı bir gazeteciyi öldüreceği bilgisini üstlerimize bildirdik. ama konuyla ilgili hiçbir işlem yapılmadı\" diye ifade verdiler.

  agos gazetesi genel yayın yönetmeni hrant dink cinayetinde ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle haklarında dava açılan jandarma başçavuş okan şimşek ve uzman çavuş veysel şahin, dink'in öldürüleceği yolundaki istihbaratı üstlerine bildirdiklerini, ancak amirlerinin zamanında gereğini yapmadığını söyledi. istanbul'da görevli şimşek ve burdur'da görevli şahin'in davasına dün sabah trabzon 2'inci sulh hukuk mahkemesi'nde devam edildi.

  bilgiyi verdik işlem yapilmadi

  6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanıklardan şimşek, ifadesinde şunları söyledi: \"2006 yılı temmuz ayında eniştesi coşkun iğci, yasin hayal'in istanbul'da ermeni bir gazeteciyi öldürmek istediğini söyledi. hayal'in istanbul'a gittiğini, gazete ile gazetecinin evi arasındaki bölgenin krokisini çıkardığını anlattı. hayal'in el yapımı bir silah istediğini ve para verdiğini söyledi. komutan jandarma albay ali öz, istihbarat şube müdürü metin yıldız, asayiş şube müdürü ali oğuz çağlar, jandarma yüzbaşı hüsamettin polat, jandarma başçavuş hüseyin yılmaz, jandarma başçavuş gökhan aslan ve ben yapılan bir toplantıda hazır bulunduk.

  istihbarat müdürü yıldız, hayal'in istanbul'da ermeni asıllı gazeteciyi öldürme planı olduğunu söyledi. albay öz, konuyu sonra özel konuşacaklarını söyledi. bir süre sonra jandarma uzman çavuş hacı ömer ünalır, hayal ile ilgili işlem yapılmadığını söyledi. şube müdürü yüzbaşı yıldız da, 'sonra emir veririm' demekle yetindi. bunun üzerine çok sinirlendim ve çıktım.

  iğci'ye konuşma dedik

  cinayeti televizyondan öğrendik. iğci ile görüştüğümüz için onunla konuşmamız ve sessiz kalması gerektiği söylendi. değirmendere'de buluştuk. kimseyle konuşmamasını söyledik. o da sinirlenerek, 'ben bilgi verdim, siz değerlendiremediniz' dedi. yanından ayrıldık\"

  o zaman öyle gerekiyordu

  şimşek'in verdiği ifadeyi tekrarlayan veysel şahin de, müfettişlere verdiği ifadeleri kabul etmedi. şahin, \"o zaman öyle gerekiyordu. çünkü üstlerimiz öyle istedi. ama onlar şimdi ayrı yerde. o yüzden konuşuyoruz\" dedi. mahkeme heyeti, trabzon jandarma komutanlığı'na bir müzekkere yazarak, albay öz, binbaşı çağlar, yüzbaşı yıldız, yüzbaşı polat, jandarma başçavuşlar yılmaz, gören, aslan ile jandarma uzman çavuşlar ünalır, aras ve erdoğan'ın adresleri alınarak mahkemeye davetiye çıkarılmasına ve duruşmanın 19 haziran 2008 tarihine ertelenmesine karar verdi.

  agos'u e-maille tehdide 3 yıl hapis

  agos gazetesi'ne geçen yıl e-maille tehditler gönderdiği ileri sürülen zafer filiz, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. şişli 9'uncu asliye ceza mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan zafer filiz katılmadı. mahkeme, zafer filiz'e tehdit suçundan 2 yıl, hakaret suçundan da 1 yıl hapis cezası verdi. zafer filiz varsayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanarak suç işlediğine hükmeden mahkeme, cezada indirim yapmadı ve ertelemeye gerek görmedi.
  ----- alinti -----
  *
  (21/3/2008 13:54 ~ 13/02/2013 23:48, odero)
  Facebook'ta paylaş

 2. (25/3/2008 19:32, dm)
  Facebook'ta paylaş